Bardzo często mówimy o tym, że zdrowie jest dla nas najwyższą wartością, przy wielu okazjach życzymy zdrowia naszym bliskim. Rozmawiamy też o różnych schorzeniach, wymieniamy się opiniami na temat lekarzy, placówek ochrony zdrowia. Wydaje się jednak, że przeważnie koncentrujemy się na zdrowiu somatycznym, zwłaszcza że symptomy z ciała – ból, gorączka są dla nas łatwo dostrzegalne, wymierne i jednoznacznie odczytujemy je jako sygnały problemów zdrowotnych. Jeżeli zaś chodzi o naszą psychikę i różne zaburzenia z nią związane, zachowujemy się, jak byśmy wkraczali na nieznany ląd. Lęk przed chorobą psychiczną, spowodowany wieloma uprzedzeniami i stereotypami, jest w nas głęboko zakorzeniony. Wielu ludzi myśli: “Mnie się to nie może przydarzyć. Każdy, ale nie ja!”.
O zdrowiu człowieka decydują cztery podstawowe elementy: styl życia, środowisko, czynniki genetyczne, opieka zdrowotna. Gdy któryś z wymienionych czynników zostaje zaburzony, to wówczas stan zdrowia się pogarsza i można mówić wówczas o zagrożeniu zdrowotnym. Pojęcie zagrożenia zdrowotnego łączy się nieodzownie z pojęciem i rozumieniem zdrowia oraz człowieka zdrowego.
Pojęcie zdrowia zmieniało się na przestrzeni lat. Na samym początku było ono określane jako brak choroby lub kalectwa, następnie traktowano je jako rodzaj zasobu, który umożliwiał osiąganie różnych celów życiowych.
Współcześnie obowiązuje natomiast definicja zdrowia sformułowana przez Światową Organizację Zdrowia WHO - zdrowie to stan pełnego dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko brak choroby lub kalectwa.
Zapraszamy Państwa do lektury artykułów i obejrzenia filmów na temat zdrowia psychicznego.
Autorka: Dominka Kopystecka - lekarz psychiatra
WięcejAutorka: Iwona Ratajczak - psycholog
Certyfikowany Specjalista Psychoterapii Uzależnień
Autorka: Karolina Włodarczyk-Nadolska - psycholog
WięcejAutorka: Karolina Włodarczyk-Nadolska - psycholog
WięcejAutor: dr Filip Rybakowski
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej Oddział w Poznaniu
Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie
Autorka: dr Maria Paula Stasiakiewicz
Zakład Psychopatologii Dziecka Wydział Studiów Edukacyjnych UAM Poznań
Autorka: Karolina Włodarczyk-Nadolska - psycholog
WięcejAutorka: Natasza Oknińska - psychoterapeutka
WięcejAutorka: Marta Bladosz - psycholog
WięcejZdrowa Wielkopolska © 2017-2020 | Wszelkie Prawa Zastrzeżone
MagiaH